Készüljünk fel minél több hasznos információval, mielőtt akkumulátor szaküzletbe indulunk, hogy az igényeinknek legmegfelelőbb és mindenek előtt gépjárművükkel kompatibilis akkumulátort kaphassuk. A legbiztosabb persze az, ha a régi akkumulátorral a kezünkben sétálunk be a szaküzletbe (semmiképp sem multiba, ott nem segítenek), így biztosan azt kapjuk, amire szükségünk van, s ha szerencsénk van, némi kedvezményt is felszámítanak, cserébe. Mint nálunk!
Ha viszont nincs módunk a rossz akkumulátort elhozni magunkkal, akkor érdemes az alábbi információkkal készülni, ezekre szüksége lehet:
Az eredeti akkumulátor típusszáma.
Nagy segítség lehet, ha a pótolni kívánt akkumulátor típusszámát feljegyezzük a tönkrement akkumulátorról! Így a lehető legegyszerűbb dolga lesz a szakeladónak, ennél több információra általában nincs is szükség. (pl:Exide EA530vagy Banner P6009 vagy Varta B18, stb). Ha nem biztos benne mit írjon fel, készítsen egy fényképet az akkuról.
|
|
Az akkumulátor elektromos paraméterei: Feszültség(V), Kapacitás(C/20h), Indítóáram(A):Az akkumulátor feszültsége általában 12V. A kapacitás az akkumulátor áramtároló képességének a mérőszáma, mértékegysége az amperóra(Ah). Az amperóra után, a zárójelben lévő kisszám (C20) a kisütés időtartamát jelenti, amin az adott amperórát meghatározták. Az indítóáram 100-900A közötti érték, amperben (A) kifejezve, az akkumulátor mechanikai mérete és a gyártás technológiája határozza meg elsősorban. Az indítóáram után zárójelben, a szabvány (En, Din, stb.) van feltüntetve, amiben azt az értéket meghatározták. Minél nagyobb indítóáramú és kapacitású akkumulátort vásárolunk autónkba, annál megbízhatóbban tudja majd ellátni feladatát, s egyben meghosszabbodik az akkumulátorunk futás teljesítménye is.
|
|
Az akkumulátor dimenziói: Hosszúság, Szélesség, Magasság. Egy mérőszalag vagy vonalzó segítségével lemérjük az akkumulátor méreteit. Ha az akkumulátor tálcában elfér hosszabb akkumulátort is, akkor mérjük meg a maximális méretet. Ezekből az adatokból behatárolhatjuk a kompatibilis típusok körét. Azonos méret mellett, többfajta kapacitás és indító áram lehetséges. Ha ezek megvannak, EZEN az oldalon tájékozódhat is. |
Pólusok méretei: Normál sarus, vékony sarus, Ford sarus: Az európai autógyárak a normál méretű(ez a leggyakoribb) sarupárt alkalmazzák, melyek méretei: a pozitív saru átmérője 17,5mm, a negatív saru átmérője 15,9mm. Az ázsiai gyártók a pozitívon 12,8mm, a negatívon 11,1mm pólusokat alkalmaznak. A pozitív és a negatív saru méreteinek különbségei miatt, nem lehet rossz polaritással üzembe helyezni az akkumulátorokat. A Ford cég egyedi megoldást használ, egyedülállóan a „lyukas sarukat” alkalmazza. Saruátalakító készleteknek köszönhetően, a normál, európai akkumulátorokkal is pótolhatók. Tehát három alapvető típus közül kell meghatároznunk: 1. európai (normal), 2. ázsiai (vékony), 3. Ford (lyukas) |
|
|
Az autó pontos típusa, márkaja, hengerűrtartaloma, üzemanyaga, évjárata: Ezen információk birtokában, egy másik megközelítésből azonosíthatjuk be, a vásárólandó akkumulátor típusát. Azt tudnunk kell, hogy a katalógus adatok lehetnek pontatlanok, érdemes azokat feltételesen kezelni. A katalógust inkább megerősítés céljából szoktuk böngészni.