Az akkumulátortechnológia az elmúlt években rengeteget fejlődött. Habár ez a fejlődés sokkal inkább a színfalak mögött zajlott mint a korábbi évtizedekben, nem kevésbé jelentős. Ennek köszönhetően a lítium akku napról napra egyre népszerűbb megoldást jelent a piacon. Szinte már nincs is eszköz amibe gyárilag nem a Lítium akku valamely formája kerül beépítésre. Nem véletlenül, hiszen ezek az eszközök számos jó tulajdonsággal rendelkeznek.
Lítium akku: mit érdemes tudni róla?
Egy lítium akku számos előnnyel rendelkezik a hagyományos NiMH, NiCd, vagy ólom akkumulátorokkal szemben. Gyorsabb a töltése, hosszabb üzemidővel rendelkezik, emellett pedig az energiasűrűsége is nagyobb. Ez azt jelenti, hogy a kisebb súly mellett nagyobb kapacitással rendelkezik. Ennek köszönhetően hosszabb távon is megbízható, stabil megoldást jelent.
Ez különösen jól bevált a munka során használt, folyamatos használatnak kitett eszközök esetében, hiszen lítium-ionos akkumulátorok alkalmazásával a használatot nemcsak kényelmesebbé, de hatékonyabbá is teszi, mivel az adott akkut ritkábban kell töltenünk vagy cserélnünk.
A lítium nem csak az akkumulátor piacon vált megkerülhetetlenné. A jó minőségű lítium elemek magasabb élettartamuk miatt például rendkívül hatékony megoldást jelentenek mindenféle alacsony fogyasztású ipari eszköz számára. Ahol az elem sűrű cseréje nem ideális. Az ilyen eszközökbe pl.: sorompók, biztonságtechnikai jeladók, IR érzékelők-be szerelt elemek hosszú éveken át üzemelnek mielőtt lemerülnének.
Gondtalan és mobilis megoldás
A lítium technológiával működő akkuk nagy előnye továbbá, hogy állásban egyáltalán nem képződnek kristályok az akkumulátorban. Ez az úgynevezett memóriaeffektus miatt fontos, amivel a NiMH és NiCd akkukkal ellentétben a lítium nem rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy az akkumulátort nem kell minden használatnál teljesen lemerítenünk, attól tartva, hogy a ki nem használt kapacitást elveszítjük. Ez egy Li-ion akkunál nem fordulhat elő.
Emellett érdemes tudni, hogy a lítium a legkönnyebb fém, ezáltal a belőle készült akkuk nemcsak tartósak, de közel 40 százalékkal könnyebbek is a nikkeltartalmú megoldásokhoz képest. A könnyű súlynak köszönhetően rendkívül mobilisak, így gyakorlatilag bármilyen munkavégzéshez ideális megoldást jelentenek, többek között ipari felhasználásra is. A 18650 lítium-ion akkukat gyakran használják többek szerszámgépekhez, munkagépekhez illetve szinte minden egyéb hordozható elektronikai eszközben előfordulnak. Például laptopokban, powerbankokban vagy nagy teljesítményű zseblámpákban.
Milyen kivitelben érhetők el a lítium akkuk?
A lítium alapú akkumulátorok számtalan kialakításban elérhetők a piacon. Legtöbb okostelefonban például specifikus formára gyártott lítium polimer akkumulátorok találhatóak. Ezek minden készülékben más formájúak. Itt messzemenőkig igaz, hogy nem léteznek szabvány méretek. A szabványt a hengeres cellák képviselik amiket számokkal jelölnek. A számok első két jegye a henger átmérője mm-ben, az utolsó 3 pedig a hossza tizedmilliméter-ben. Az AA mérettől (14500) a nagyobb 18650 cellákon át számtalan nagykapacitású méret is létezik (26650,21700).
Ezenkívül gyakori lehet a lapos, gombelemre jellemző felépítés is, melyekkel jellemzően kis méretű és alacsony energiaigényű, hordozható készülékek esetében találkozhatunk. De nem ritka a szögletes, téglatest alakú li-ion akkumulátorok előfordulása sem, amelyeket jól ismerhetünk a régebbi mobiltelefonok, tabletek és egyéb okoseszközök energiatárolóiként is.
Hogy milyen megoldást választunk, az sok esetben nem döntés kérdése. A gyárilag beépített cella, annak mérete, formája és az ahhoz kompatibilis elektronika manapság egyértelműen behatárolja a beépíthető akkumulátor fajtáját. Amennyiben nem tudja, milyen akkumulátor lenne a megfelelő eszközei számára, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink bármelyikén. Kollégáink készséggel állnak rendelkezésére, és segíteni fognak a megfelelő akkumulátor kiválasztásában.