A féltartós elemek a hétköznapi háztartásokban elterjedt energiatárolók, amelyek alacsonyabb árfekvésük miatt vonzó alternatívát kínálnak a tartósabb, de drágább elemekkel szemben. A kérdés, miszerint a “féltartós elem olcsóbb, de megéri?” sokunkat foglalkoztat. Vajon hosszú távon többe kerülnek, mint amennyit spórolni lehet velük? Ebben a cikkben erre igyekszünk választ adni.
Mi az a féltartós elem?
A féltartós elemek olyan egyszer használatos energiaforrások, amelyek általában szén-cink technológiával készülnek. Ezeknek az előállítása egyszerűbb és olcsóbb, mint például az alkáli elemeké. Ennek eredményeként a féltartós modellek ára alacsonyabb, ugyanakkor az energiatároló képességük és élettartamuk is korlátozottabb.
A tartós elemek jellemzői
A tartós elemek gyártásánál fejlett technológiát és magas minőségű alapanyagokat használnak, ez pedig garantálja a hosszabb élettartamot és a megbízható teljesítményt.
Kiemelkedően magas energiasűrűséggel rendelkeznek, vagyis apró méretük ellenére is képesek rengeteg energiát tárolni.
Nagy terhelés mellett is megbízhatóak maradnak és magas teljesítmény leadására képesek. A külső körülményekhez is jól alkalmazkodnak ezek a modellek, például jól bírják a szélsőségesen hideg vagy meleg hőmérsékletet, illetve akár a magas páratartalmat is.
Webáruházunkban eltérő méretben és kiszerelésben vásárolhatja meg a különböző gyártók termékeit, így biztosan talál megfelelő modellt a felhasználási területhez mérten.
Féltartós elem – olcsóbb, de megéri?
Bizonyos alkalmazásokban előnyös lehet ezeknek az elemeknek a használata, ilyenek például az alacsony energiaigényű eszközök, mint a távirányítók vagy faliórák. Amennyiben spórolni szeretne a beszerzési áron, ilyenkor megteheti, hiszen az alacsony energiaigény miatt a féltartós elemek is hosszú ideig fognak megbízhatóan működni.
Ha viszont magas energiafelhasználású készülékekről van szó, például digitális kamerákról vagy elemlámpákról, fejlámpákról, akkor érdemes a tartós, alkáli elemek között válogatni. A féltartós modellek ugyanis nem képesek hosszú időn keresztül ellátni ezeket az eszközöket, így gyakori csere szükséges, ami egyrészt anyagilag is megterhelő, másrészt körülményes, és olyan helyzetekben merülhetnek le az energiatárolók, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk. A GP Ultra Alkaline például ideális megoldást jelent a legtöbb hordozható digitális készülék számára hosszú távon is.
Tippek a hosszú élettartam eléréséhez
A megfelelő karbantartás és használati szokások mellett hosszabb élettartamot és megbízhatóbb teljesítményt lehet elérni a tartós és féltartós elemek esetében is.
Az elemeket hűvös (nem hűtőben), közvetlen napfénytől védett helyen kell tárolni, valamint kerülni kell a magas páratartalmat is, hogy ne legyenek a korrózió veszélyének kitéve az energiatárolók.
Az alkalmazás során pedig fontos, hogy egy eszközben mindig azonos típusú és töltöttségi szinttel rendelkező elemek kerüljenek felhasználásra, ezzel elkerülhető a szivárgás kockázata és a gyengébb teljesítmény. Ha pedig hosszú ideig használaton kívül van a készülék, akkor az elemeket el kell távolítani.
A féltartós és a tartós elemeknek is van létjogosultsága, de azt mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy magasabb energiaigényű eszközök esetén nem érdemes a szén-cink modelleket választani.
Mindazonáltal ha arra kíváncsi, fajlagosan melyik éri meg jobban, mindenképpen a tartós alkáli elemek. Forint/mAh tekintetében sokkal gazdaságosabbak
További kérdés esetén keressen minket elérhetőségeink egyikén.