Az autóakkuk karbantartása – tippek, trükkök bevetése a hosszú élettartamuk érdekében rendkívül fontos. Az alábbiakban bemutatásra kerülnek ezek a praktikák, amelyekkel a maximumot hozhatja ki az autóakkuból.
Webáruházunkban autóakku-töltők széles kínálatával várjuk az érdeklődőket. Hagyományos és start-stop rendszerű járművekhez egyaránt megtalálhatja az ideális modellt. Amennyiben bizonytalan a választást illetően, szakértő kollégáink hasznos tanácsokkal és információkkal látják el.
Az autóakkuk karbantartása – tippek, trükkök a töltést, tisztítást illetően
Az autó indító akkumulátorának élettartama véges, ezen sajnos nem lehet változtatni. Annak érdekében viszont sokat tehet, hogy kihozza belőle a maximumot.
- Rendszeres tisztítás: a saruknál szennyeződés rakódhat le, illetve az esetleges korrózió is rontja az elektromos kapcsolatot. Ennek rendszeres időközönkénti eltávolítása segít megőrizni az akku kifogástalan állapotát. Tisztítás után ajánlott védőréteget alkalmazni, ami meggátolja a korróziót.
- Töltöttségi szint ellenőrzése: ez főleg akkor fontos, ha az autó hosszú ideig használaton kívül van. Ilyenkor érdemes ellenőrizni legalább havonta egyszer az akku feszültségét, és ha kell, feltölteni. A túlmerülés ugyanis bizonyítottan rövidíti az élettartamot illetve akár egy túlmerülés is használhatatlanná teheti azt.
- Folyamatos használat: az akkumulátornak az tesz jót, ha az autó folyamatosan használatban van, ugyanis ilyenkor a generátor gondoskodik a megfelelő töltöttségről. Ha azonban bizonyos szint alá esik az akku feszültsége, akkor jobb, ha nem a generátor által töltődik fel, hanem egy korszerű autóakkumulátor-töltő segítségével. Ezek a termékek kíméletes töltési funkcióval rendelkeznek, ami bizonyos feszültség alatt létfontosságú.
Eltérések hagyományos és start-stop modellek között
Az autóakkuk karbantartásánál az is fontos tényező, hogy hagyományos, ólomsavas modellről van-e szó, vagy modern, speciálisan a start-stop rendszerű járművekhez kifejlesztett akkumulátorról.
A hagyományos változatoknál nagy jelentőséggel bír a megfelelő folyadékszint. Ha az akku nem zárt rendszerű, vagyis nem karbantartásmentes, akkor időnként ajánlott a folyadékszint ellenőrzése. Szivárgás vagy elpárolgás hatására ez csökkenhet. Ilyenkor desztillált vízzel kell pótolni a hiányzó mennyiséget, hogy megfelelő tartományba kerüljön. Mindazonáltal napjainkban már nagyon csekély az esélye, hogy ne gázrekombinációs, zárt akkumulátort vásároljon. Nálunk már csak oldtimer-ekbe lehet olyan akkumulátort kapni, ami nem karbantartásmentes.
A start-stop rendszerekhez kifejlesztett AGM és EFB akkumulátorok zárt rendszerűek és karbantartásmentesek, így erre ott sem kell odafigyelni. Az akku töltöttsége viszont itt is kritikus jelentőséggel bír az élettartamra nézve. El kell kerülni a mélykisütést, egy AGM akkumulátor esetén már az 50% alatti töltöttségi szint is káros lehet.
Időjárási körülmények
Legyen szó bármilyen akkuról, az időjárási tényezők, elsősorban a hőmérséklet, erősen hatással van a teljesítményükre, valamint a merülés tempójára.
Tartós és erősen hideg időben különös figyelmet igényelnek ezek az eszközök. A legszerencsésebb, ha fűtött garázsban áll az autó, így a szélsőséges időjárás nem érezteti negatív hatását. Ha erre nincs lehetőség, akkor a töltöttségi szint rendszeres ellenőrzése javasolt, illetve ha huzamosabb ideig használaton kívül van a jármű, akkor érdemes kiszerelni az akkut, és egy modern töltő segítségével az optimális szinten tartani. Ezzel garantálható a megfelelő töltöttségi szint fenntartása, mégpedig a túltöltés veszélyének elkerülése mellett.
Az autóakkuk karbantartására vonatkozó tippek betartásával a maximumot hozhatja ki ezekből a berendezésekből. Ha további kérdései vannak a témával vagy termékeinkkel kapcsolatban, keressen minket elérhetőségeink egyikén.